Na globalnom nivou korišćenje baterijskih uređaja je već odavno uzelo maha. Poslednjih decenija vlade pojedinih zemalja, kao i brojne NVO i udruženja, podstiču stanovništvo na korišćenje aternativnih vidova energije. Na taj način se kod ljudi sve više razvija svest o značaju održivog razvoja i upotrebi ekološko prihvatljivih rešenja.
FUN FACT: Konferencija UN o životnoj sredini i razvoju, održana 1992. godine u Rio de Žaneiru, jedna je od najznačanijih konferencija koja je za temu imala održivi razvoj. Na samitu su učestvovali predstavnici 178 zemlja. Doneto je šest dokumenata, među kojima je najpoznatija Agenda 21. Neke od osnovnih tema bile su: zaštita atmosfere, šuma, vodenih resursa i sl.
Prednosti korišćenja baterijskih uređaja
Benefiti korišćenja baterijskih uređaja su brojni i raznovrsni. Jedna od osnovnih prednosti jeste odsustvo izduvnih gasova. Činjenica da nema štetnih izduvnih gasova, ne samo da utiče na očuvanje životne sredine i zdravlje samog korisnika, već omogućava i korišćenje ove tehnologije u zatvorenim objektima. Takođe, ovi uređaji imaju nizak nivo buke i smanjene su vibracije sa mašine na korisnika. Sve to utiče na veći komfor u radu.
Veću udovnost u rukovanju omogućava i mala težina ovih uređaja, kao i odsustvo kabla. Mala je zavisnost od vremenskih uslova. Akumulatorske uređaje moguće je koristiti u svim vremenskim uslovima. Startovanje ovih alata je makssimalno olakšano, jednostavnim pritiskom na dugme. Uz to, uređaje nije potrebno puniti gorivom što vremenom čini ove uređaje višestruko isplatljivim.
STIHL baterijski uređaji
Nemačka kompanija STIHL predstavlja globalnog lidera u proizvodnji uređaja za baštovanstvo. Kao renomirani brend prisutan širom sveta, njihova uloga se, između ostalog, ogleda i u praćenju globalnih trendova i brzom reagovanju na izazove koje donosi budućnost.
Prvi baterijski uređaji u STIHL-u su se pojavili 2009. godine, predstavljajući dva modela makaza za živu ogradu namenjena profesionalnoj upotrebi – HSA 65 i HSA 85. Dalji napredak ogleda se u otvaranju istraživačkog centra za baterijsku tehnologiju u Vajblingenu (Nemančka). Danas postoji širok asortiman akumulatorskih uređaja, obuhvatajući desetine modela namenjenih kako profesionalcima, tako i kućnoj primeni, koji su podeljeni u 4 kategorije:
- AS sistem za manje baštovanske radove;
- AI sistem kome pripadaju uređaji sa integrisanom baterijom;
- AK (compact) sistem uređaja za zahtevniju kućnu upotrebu;
- AP sistem koji je namenjen profesionalcima;
Najčešći mitovi o STIHL baterijskoj tehnologiji
Na našim prostorima još uvek postoje brojne predrasude kada su u pitanju baterijski uređaji. Neke od najčešćih sa kojima se mi susrećemo odnose se na snagu uređaja i izdržljivost baterije. Drugi stereotip odnosi se na visoku cenu baterije i njenu isplativost. Postoji i dosta netačnih pretpostavki o načinu punjenja baterije, stepenu napunjenosti i samom skladištenju baterije.
MIT 1: BATERIJSKI UREĐAJI IMAJU MANJU SNAGU OD BANZINSKIH
Netačno! STIHL baterijski uređaji podeljeni su u kategorije. Npr. AK (Compact) kategorija odnosi se na uređaje koji su namenjene zahtevnijoj privatnoj upotrebi. AP (profesionalni) sistem je namenjen korisnicima koji se svakodnevno susreću sa zahtevnim i intenzivnim poslovima. Takođe, u svakoj kategoriji postoji više istih uređaje različitih karakteristike (snaga, sečivo, vreme rada i sl.) Uz to, korisnik je u mogućnosti da bira jednu od 5 različitih baterija i da na taj način prilagodi uređaj svojim zahtevima i potrebama.
MIT 2: BATERIJSKI UREĐAJI SU SKUPLJI OD BENZINSKIH
Ova pretpostavka je često prisutna u svakodnevnom životu. Kada uporedimo vrednost baterije (njen kapacitet, trajanje i broj punjenja) i potrošnju goriva kod benzinskih uređaja, uočavamo značajnu ekonomsku isplativost baterijskih uređaja. Procenjuje se da su uštede 4 do 5 puta veće u korist baterija. Troškovi korišćenja benzinskih uređaja uključuju i trošak prevoza do i od najbliže benzinske pumpe. Takođe treba uzeti u obzir da mnogi benzinski uređaji zahtevaju i potrošnju ulja za mešavinu, što dodatno opterećuje budžet korisnika.
Važno je spomenuti da su STIHL baterije kompatibilne sa velikim brojem uređaja, te jednu bateriju možete koristiti u različite svrhe. Korisnici koji poseduju uređaj sa jednom baterijom i punjačem, po potrebi mogu kupiti sledeći uređaj bez baterije i punjača. To u velikoj meri utiče na smanjenje cene uređaja.
MIT 3: PUNJENJE BATERIJE
Netačno je mišljenje da dopuna baterije negativno utiče na njen kapacitet. STIHL litijum-jonske baterije nemaju memorijski efekat. To znači da ih je moguće puniti u bilo koje vreme bez bojazni da će to smanjiti njen kapacitet, niti radni vek.
Takođe, STIHL baterije i punjači su opremljeni zaštitnim mehanizmima koji sprečavaju da se prepune i pregreju. Ako je temperatura baterije previsoka proces punjenja se prekida. Čim baterije dostigne nivo napunjenosti od 80% punjač automatski prelazi na punjenje niskom strujom. Na 100% proces punjenja se prekida.
MIT 4: PRE DUGOTRAJNOG SKLADIŠTENJA BATERIJA TREBA U POTPUNOSTI DA SE NAPUNI
Litijum-jonske baterije imaju nizak nivo pražnjenja (od 1% do 3%). Osim toga, inteligentni upravljački sistem kontroliše napon u svakom elementu baterije, sprečavajući duboko samopražnjenje. Za batriju je čak bolje ako se čuva delimično ispražnjenja. Zbog toga savetujemo da se ostavi oko 30% punjenja. To je dovoljno da baterija “preživi” dve godine.