Travnjak je jedinstvena oaza koja nudi mir i spokoj kako odraslima, tako i najmlađim članovima porodice. On je često glavni deo bašte, pogodan za uživanje svim čulima. Svaka od miliona travki koje čine ovaj zeleni tepih igra svoju ulogu u stvaranju harmoničnog okruženja koje pozitivno utiče na našu životnu sredinu. Čist vazduh, proizvodnja kiseonika, regulacija temperature, zaštita od erozije i umirenje buke samo su neki od benefita koje pruža nega travnjaka.
Međutim, kao što svaki baštovan zna, očuvanje ovog zelenog dragulja zahteva određenu posvećenost i trud. Neophodno je uložiti malo napora kako bi se postigao gust i zdrav travnjak koji će vas okruživati prijatnom svežinom. U ovom tekstu, namera nam je da vam pružimo dragocene savete i smernice kako biste uspešno obavljali različite zadatke u nezi travnjaka, održavajući ga u vrhunskom stanju tokom cele sezone.
Odabir vrste travnjaka
Prvi korak ka savršenom travnjaku predstavlja odabir adekvatne vrste travnjaka. Koji tip travnjaka ćete odabrati zavisi od toga kakav travnjak i prostorno okruženje želite. Razmislite o tome za koga i u koju svrhu će se travnjak koristiti, koliko često, koliko treba da bude otporan na atmosferske uticaje i koliko intenzivna nega će mu biti potrebna.
U tom smislu izdvajamo 4 osnovna tipa:
- Ukrasni (dekorativni) travnjaci su posebno efikasni zahvaljujući gustini rasta i bogatoj zelenoj boji. Oni su veoma osetljivi, te s toga nisu pogodni za čest boravak na njima, niti kao igralište. Moraju se kositi dva puta nedeljno, intenzivno đubriti i veoma precizno i dozirano zalivati. Mogu se gajiti na bilo kojim lokacijama i vrsti zemljišta.
- Namenski travnjaci su robusni, univerzalni travnjaci pogodni za gotovo sve otvorene prostore oko kuće. Idealni su za redovnu, privatnu upotrebu. Zbog relativno sporog rasta, košenje ne iziskuje previše vremena. Ovaj travnjak raste svuda osim u hladu. S druge strane, odlično podnosi sunce i sušne periode.
- Sportski (otporni) travnjak je izuzetno otporan i izdržljiv, otporan na opterećenje i vremenske uslove. Ovakvi travnjaci imaju veliku moć regeneracije i to ga čini idealnim za igru, uživanje i sportske aktivnosti.
- Pejzažni travnjak je prepoznatljiv po neujednačenoj, zelenoj boji. Idržljivosti je srednjeg nivoa i pogodan je za javne i privatne površine. Potrebe za hranljivim sastojcima i troškovi nege su niski do srednji. Uspevaju čak i na ekstremnim mestima ili senovitim područjima.
Priprema zemljišta
Nakon odabira tipa travnjaka sledi priprema zemljišta. Nova trava najbolje raste u proleće i u kasno leto ili ranu jesen. Idealna je kombinacija temperature tla od najmanje 10°C, dovoljne vlažnosti i sunca.
Priprema zemljišta podrazumeva kultivisanje, tj. duboko oranje tla kultivatorom do dubine jednog ašova. Ukonite korov, korenje, kamenje i strane predmete. Dodaci podrazumevaju pesak i treset ili kompost da zemlja bude rastresitija. Dodavanje kreča treba vršiti ako je pH vrednost ispod 5.5. Poravnajte zemlju grabuljama. Neka zemlja ostane nekoliko dana da miruje. Tokom sušnih perioda pređite površinu i laganim valjkom. Rekompresija sprečava kasije stvaranje udubljenja i neravnina. Poravnajte i poslednje neravnine grabuljama. U rastresitoj zemlji seme trave lakše klija.
Setva travnjaka
Pored pogodne klime, mladoj travi su potrbne briga i redovna nega u prvih nekoliko dana. Uloženi trud će se isplatiti već kada bude počelo ujednačeno klijanje, a kasnije će se uočiti i u kvalitetu travnjaka.
Postoji 6 osnovnih koraka koji vode ka zdravom i bujnom travnjaku:
- Setva, odnosno nanošenje semena trave i đubriva, vrši se rasipanjem ili ručno. Preporučena količina semena je 15 do 20 g/m². Previše gusto zasađene biljke se međusobno ometaju u rastu.
- Valjanje se vrši uz pomoću rešetkastog ili grabuljastog valjka. Pomešajte seme u zemlju ne više od 1 cm dubine. Na taj način onemugavate da seme bude razduvano vetrom i bolje će se povezati sa podlogom.
- Navodnjavanje je bitan proces jer površina treba stalno da bude vlažna. Sušenje onemogućava klijanje. Osetljive klice treba štedljivo kvasiti. Ulazite u travnjak što je manje moguće.
- Košenje ne treba sprovoditi prvih par nedelja. Prvi put travnjak pokosite na visini od oko 10 cm. Radije kratite manje, a češće.
Brz način da se postavi zelena podloga je travnjak u rolnama. Ona štedi vreme i smanjuje proces razvoja travnjaka za oko godinu dana. Osim toga, iako znatno skuplji, travnjaci u rolni ne sadr
že korov. Rolne se lako postavljaju. Njihova “montaža” moguća je tokom cele godine. Prvih nekoliko nedelja od postavljanja obilno zalivajte travnjak.
Košenje trave
Redovno košenje travnjaka predstavlja osnovu za zdrav rast. Između proleća i jeseni, skraćivanje pomaže travi da formira nove izdanke, listove i busen. Redovno šišanje trave osigurava gustu masu i otežava prodiranje korova. Optimalna visina sečenja ostavlja dovoljno hranljivih materija i buljci i sprečava njeno isušivanje.
U zavisnosti od zahteva i potreba na tržištu se mogu pronaći kosačice na različiti pogon, svaka sa svojim prednostima. Benzinske kosačice su izuzetno snažne i izdržljive. Pogodne su za velike travnate površine i teške terene. Električne kosačice se odlikuju visokom udobnošću i tihim radom. Pretežno su male težine, te se lako prenose i skladište. Baterijske kosačice ogledaju se u odsustvu štetnih izduvnih gasova, smanjenoj buci i vibracijama. Takođe, ove kosačice su bez kablova šro utiče na olakšano manevrisanje.
Povoljna visina sečenja je 3,5 do 5 cm. U hladovini, na vrućini i u otežanim uslovima, travnjak nikad ne sme biti kraći od 5 cm. Prenisko košenje šteti travi i slabi njen rast. Nakon pauze u košenju trave, visoku travu kratite korak po korak. Kada kosite prvi put izbegavajte najviši mogući rez. Uspešnost zavisi od redovnosti košenja ili usitnjavanja trave. U zavisnosti od klime i kvaliteta travnjaka, od proleća do kasne jeseni potrebno je otprilike 20 do 25 košenja (jednom nedeljno).
Pravilno navodnjavanje
Trava je gotovo 80% sačinjena od vode. U zavisnosti od tipa zemljišta, vlažnosti i temperature, 1 m² zelene površine izgubi nekoliko litara vode dnevno tokom toplog perioda. Zbog toga je navodnjavanje izuzetno važan proces u nezi travnjaka. Adekvatnim navodnjavanjem sprečavate bolesti, dehidrataciju i poboljšavate ukorenjivanje i rast trave.
Leti travnjak treba zalivati izdašnije, ali samo jednom ili dva puta godišnje. Često prskanje malom količinom vode šteti travnjaku. Na taj način voda ostaje samo na površini i ispari pre nego što dođe do korena. Dobrim vremenskim rasporedom i pametnim doziranjem čuvate resurse, izbegavate rasipanje vode i nepotrebne troškove.
Vertikuliranje travnjaka i hranljive materije
Da bi vaš travnjak bio zdrav mora imati vazduha i dovoljno hranljivih materija. Provetravanjem rastresate tlo i poboljšavate snabdevenost hranljivim materijama, olakšavate drenažu i podstičete rast trave. Prozračivanje podrazumeva 3 tehnike:
- Vertikuliranje – Ovaj proces zaseca busen vertikalno. To omogućava bolju ventilaciju kako biste uklonili korov i mahovinu. Rotirajući noževi vertikulera prodiru nekoliko milimetara u zemlju i uklanjaju mrtvi materijl.
- Grabuljanje – Na ovaj način češljate mrtvu biljnu materiju i korov iz travnjaka i stimulišete rast. Grabuljanje stimuliše širenje trave i podstiče formiranje novih bočnih izdanaka. Grabuljanjem ne oštećujete travnjak.
- Provetravanje – Ono se vrši u proleće i ranu jesen. Ono oslobađa travnjak od viška vlage i “luftira” travnjak. Za privatnu upotrebu mogu se koristiti i svojevrsne cipele sa ekserima na đonovima. Ekseri se zabadaju do 10 cm u tlo i time stvaraju mogućnost oticanja viška vode.
Đubrivo, kreč i pesak mogu značajno uticati na kvalitet vašeg travnjaka. Često sam izgled travnjaka već pokazuje neke nedostatke. Najvažnije materije (i njihova uloga) za vaš travnjak su azot koji podstiče rast i regeneraciju trave. Fosfor koji podstiče metabolizam biljaka i rast korena. Kalijum i magnezijum utiču na otpornost biljaka i zdravlje trave, kao i jako zelenu boju travnjaka. Za posebne bolesti trave tu su i bakar, sumpor, gvožđe i dr.