Živa ograda je inovacija koju su engleski baštovani razvili kao svojevrstan ukras mnogih domova. Ovaj koncept ne samo što omogućava kontrolu mikroklime, već pruža zaštitu od vetra i znatiželjnih pogleda komšija. Žive ograde ne samo da doprinose estetici i udobnosti, već su i izuzetno jednostavne za održavanje, što ih često čini jednim od prvih izbora za mnoge vlasnike. Dodatno, kroz malo kreativnosti, mogu se oblikovati u različite forme, doprinoseći tako dvorištima dodatnu raznolikost i šarm.
Izbor biljaka za živu ogradu
Nisu sve biljke prikladne za žive ograde. Najbolje rezultate postižemo sa najotpornijim žbunjem koje se lako podnosi šišanje. Važno je odabrati biljke koje su tolerantne na senku, jer njihovo lišće je gušće raspoređeno, a grane se ne istežu, što održava površinu krošnje uvek lepo i uredno. Brzorastuće zbunje se retko koristi u živim ogradama, jer njegove duge grane se šire na sve strane i nisu dovoljno gusto raspoređene, što znači da brzorastuća živa ograda ne održava oblik prilikom šišanja.
Biljke koje se najčešće koriste za živu ogradu:
- Suručica je zbun koji se lako sam razmnožava. Vrlo je otporna na različite klimatske uslove, kako na sušu, tako i na hladne zimske dane. Ni od čega ne boluje, a lep je tokom cele sezone. Živa ograda od ove biljke može da naraste do visine od 1 do 1,2 m.
- Ukoliko je osnovni cilj sadnje žive ograde zaštita od vetra, onda je najbolje da koristite tuju. Tuja je zimzelena biljka i vrlo je laka za održavanje. Može da naraste do visine od 1 m. Jedna od osnovnih vrsta u našoj zemlji.
- Dunjarica se izdvaja po blistavim, tamnozelenim listovima koje daju ogradi divnu boju. Podseća na šimšir i lovor. Međutim, njeno održavanje je nešto zahtevnije. Ona često bokori, te da bi se od nje napravila gusta živa ograda može biti potrebno orezivanje i nekoliko godina čekanja.
- Listopadni žbun brzo raste zbog čega ne prati dobro liniju šišanja. Osnovna prednost ogleda se u tome što ne zahteva previše truda za održavanje. Žive ograde od ovog žbuna se ne odlikuju urednošću, ali zato brzo rastu.
- Tumbergova žutika formira neprobojnu bodljikavu ogradu. Služi kao zaštita od ulaska životinja lutalica u dvorište. Kada se orezuje donosi plod. Njene bobice imaju sposobnost da se održe do proleća. Ima mnogo nezahtevnih sorti s purpurnim lišćem. Neophodna je prevencija praškaste plesni i rđe.
Saveti profesionalaca za održavanje žive ograde
Veliki broj ljudi je stanovišta da žbunje raste samo po sebi i da mu nije potrebna nega. Međutim, ako želite lepu i negovanu živu ogradu, neophodno je da je plevite i rastresate zemlju pod njom. Zalivanje je neophodan korak i to najmanje 20 do 30 l po dužnom metru. Kada je prihrana u pitanju, na početku proleća neophodno je da dodate azotna đubriva, leti kompleksna, a u jesen fosforno-kalijumska.
Kada je u pitanju šišanje žive ograde, izbegavajte ogoljavanje njenog donjeg dela. Donji deo treba da bude nešto širi u odnosu na gornji, makar 5 do 6 cm. Na taj način će zidovi biti konusnog oblika. Jednim šišanjem se može ukloniti najviše 1/3 zelene mase. Da bi krošnja postala gušća na kraju sezone treba obavezno odseći trećinu onoga što je poraslo u tekućoj godini.
Šišanje žive ograde se vrši zarad rasta bočnih izdanaka, povećanja gustine krošnje i održavanja oblika. Zbog toga, prve godine posle sadnje neophodno je da se šiša jednom, a kasnije 2 do 3 puta u sezoni. Najčešće se žive ograde šišaju u obliku pravougaonika ili trapeza, ali treba imati u vidu i vrstu žbunja.
Odabir makaza za živu ogradu
Od velike važnosti za izgled žive ograde, ali i za brzinu rada i komfor, jeste odabir adekvatnih makaza za živu ogradu. Prilikom odabira makaza trebate imati u vidu par faktora: pogon, naoštrenost noževa, izduvni gasovi, snaga, obim posla i sl.
- Benzinske makaze za živu ogradu odlikuju se velikom snagon. Koriste se u pejzažnoj arhitekturi, baštovanstvu ili velikim privatnim poslovima. STIHL HS 82 T ili 82 R su profesionalne benzinske makaze sa dvostrano naoštrenim noževima. Na taj način se povećava efikasnost rada.
- Električne makaze za živu ogradu su idealne za održavanje živice u kućnim uslovima. HSE 42 su lagane električne makaze za trimovanje i seckanje tankih grana i ukrasnog žbunja sa jednostrano naoštrenim noževima.
- Baterijske makaze postaju sve zastupljenije na tržištu usled male težine, odsustva buke i štetnih izduvnih gasova. Postoji široki spektar različitih uređaja: od jednoručnih baterijskih makaza HSA 26 do kompakt uređaja za kućnu upotrebu HSA 56.
Takođe, za visoke žive ograde osmišljene su i teleskopske makaze. One pogoduju održavanju visokih, dugačkih i širokih živih ograda i zbunja direktno sa zemlje. U zavisnosti od potreba korisnik je u mogućnosti da izabere benzinski ili baterijski model. Namenjene su profesionalnom održavanju i imaju glave sa mogućnosću zaokretanja od 135° do 145°.